STATUT
SODALICJI MARIAŃSKIEJ
PRZY JASNEJ GÓRZE
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
SODALICJA MARIAŃSKA przy Jasnej Górze, zwana dalej Sodalicją, jest religijnym, kościelnym stowarzyszeniem publicznym (kan. 301 § 3 KPK) erygowanym przez Arcybiskupa Częstochowskiego, nawiązującym do tradycji i działalności wszystkich Sodalicji Mariańskich jakie działały do 1949 roku przy Sanktuarium Narodu.
§ 2
Patronami Sodalicji są: Najświętsza Maryja Panna Niepokalanie Poczęta i św. Jan Paweł II.
§ 3
Sodalicja działa na terenie Archidiecezji Częstochowskiej a jej siedzibą jest Jasna Góra w Częstochowie.
§ 4
Sodalicja posiada kościelna i cywilną osobowość prawną i używa pieczęci okrągłej z wizerunkiem Matki Bożej oraz napisem ”Sodalicja Mariańska przy Jasnej Górze” – w otoku.
§ 5
Sodalicja może być członkiem stowarzyszeń krajowych i zagranicznych (kan. 328 KPK).
Rozdział II
Cele Sodalicji i sposoby ich realizacji
§ 6
Sodalicja – przyjmując „Odnowione Zasady Podstawowe Sodalicji Mariańskich w Polsce”, jako wytyczne swej działalności – stawia sobie za cel: formowanie swoich członków na dojrzałych i oddanych Kościołowi chrześcijan, odpowiedzialnych za Kościół oraz za jego misję w świecie, w szczególny sposób oddanych Jego Matce, Najświętszej Maryi Pannie (por. kan. 225 KPK, Christifideles Laici, n. 29).
§ 7
Powyższy cel zasadniczy Sodalicja realizuje przez (kan. 2 i 5 § 1 KPK):
1) pracę samowychowawczą i samokształceniową, mającą na celu rozwój osobowy członków w duchu maryjnym;
2) przygotowanie do podejmowania wielorakich zadań społecznych;
3) podejmowanie zadań apostolskich i realizowanie ich zespołowo lub indywidualnie w ramach struktur Kościoła, w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym i politycznym (nowa ewangelizacja); Sodalicja ma szczególny obowiązek odpowiadać na potrzeby środowiska, w którym działa.
§ 8
Środkami do realizacji powyższych celów są:
1) wspólne Msze święte, nabożeństwa, uroczystości patronalne, zebrania, dni skupienia, rekolekcje – zwłaszcza ignacjańskie, pielgrzymki, obozy formacyjne, kursy instruktorskie itp.;
2) intensywne życie sakramentalne;
3) studium wiedzy religijnej i nauczania Kościoła oraz etyki zawodowej;
4) organizowanie uroczystości religijnych i patriotycznych;
5) organizowanie spotkań dyskusyjnych, wykładów, seminariów; konferencji, sympozjów, imprez kulturalnych itp.;
6) współpraca z innymi organizacjami katolickimi oraz instytucjami i ruchami społecznymi, których celem jest dobro człowieka;
7) praca wychowawcza w stosunku do młodszego pokolenia – sodalicje młodych;
8) dzieła misyjne i dobroczynne.
§ 9
1. Praca w Sodalicji ma charakter wspólnotowy. Może być prowadzona w małych grupach tzw. zespołach – sekcjach bądź to tematycznych – zajmujących się np. problematyką życia wewnętrznego, studium: Pisma św., katolickiej nauki społecznej, etyki zawodowej, dokumentów Kościoła czy określonymi zadaniami apostolskimi, lub też obejmujących określone wiekowe, stanowe lub zawodowe grupy członków np. młodzież, małżonków itp.
2. Przewodniczący zespołu – sekcji odpowiedzialny jest za jej pracę i zobowiązany do składania sprawozdań Zarządowi Sodalicji.
3. Zebrania sekcji odbywają się regularnie (np. co tydzień).
4. Oprócz pracy w małych grupach cała Sodalicja uczestniczy we wspólnych działaniach (zob. § 8 pkt 1) oraz we wspólnych spotkaniach formacyjnych.
Rozdział III
Członkowie Sodalicji
§ 10
Członkiem Sodalicji może być katolik pragnący podjąć pracę formacyjną w duchu maryjnym i w służbie Kościołowi oraz gotowy realizować cele sodalicyjne określone w „Odnowionych Zasadach Podstawowych Sodalicji Mariańskich w Polsce”i Statucie (por. kan. 307 i 316 KPK).
§ 11
1. Członków sodalicji dzielimy na zwyczajnych i duchowych. Członkami duchowymi mogą być tylko takie osoby, które ze względy na: stan zdrowia, sprawowane funkcje i urzędy czy zbyt dalekie miejsce zamieszkania itp. nie mogą brać czynnego udziału w życiu wspólnoty, a chcą żyć ideałami sodalicyjnymi, krzewić je w swoim środowisku oraz żyć w łączności duchowej i korespondencyjnej z wspólnotą sodalicyjną.
2. Członkowie zwyczajni Sodalicji przechodzą stopnie formacji:
– aspirantów (do czasu złożenia przyrzeczenia),
– kandydatów (od przyrzeczenia do czasu złożenia ślubowania),
– pełnoprawnych członków zwyczajnych czyli sodalisów (po ślubowaniu).
3. Członkowie duchowi po rozeznaniu sytuacji i dopuszczeniu przez moderatora i zarząd również składają przyrzeczenia lub ślubowania. Czynią to w sposób uzgodniony z moderatorem i zarządem w dniach, w których są zobowiązani do obecności na Jasnej Górze – Święto Patronalne, Rekolekcje, Ogólnopolska Pielgrzymka Sodalicji. W sytuacji gdy obecność ta nie jest w ogóle możliwa np. obłożnie chorzy moderator w porozumieniu z zarządem może wyrazić zgodę na złożenie przyrzeczenia czy ślubowania w innym miejscu i formie.
4. W pracach sodalicji mogą brać również udział osoby, które nie chcą składać przyrzeczenia czy ślubowania, ale chcą zaangażować się w życie wspólnoty. Mają oni status sympatyków.
§ 12
1. Aspirantem staje się przez zaangażowanie w życie wspólnoty. Aspiranci zapoznają się z duchowością i pracą sodalicyjną.
2. Przyjęcia na kandydata następuje po złożeniu przez aspiranta pisemnej lub ustnej prośby skierowanej do Zarządu.
3. Zarząd w porozumieniu z moderatorem podejmuje uchwałę o dopuszczeniu do złożenia przyrzeczenia; może też odmówić przyjęcia bez podania powodów.
4. Po odbyciu kandydatury instruktor kandydatów przedstawia Zarządowi wniosek o przyjęciu kandydata na sodalisa.
5. Moderator i Zarząd podejmują na prośbę instruktora lub w szczególnych przypadkach z własnej inicjatywy decyzję o przyjęciu lub nie przyjęciu kandydata na sodalisa; mogą także przedłużyć okres kandydatury (por. kan. 307 KPK), która nie może jednak trwać w całości dłużej niż 3 lata.
§ 13
1. Przyjęty kandydat składa uroczyste ślubowanie.
2. Osoby przyjęte do Sodalicji pozostają sodalisami na zawsze.
§ 14
Członkostwo Sodalicji ustaje przez:
1) przejście do innej Sodalicji;
2) wystąpienie;
3) usuniecie na skutek słusznej przyczyny (zob. kan. 308 KPK).
§ 15
Sodalis przechodząc z jednej Sodalicji do drugiej, np. na skutek zmiany miejsca zamieszkania, zobowiązany jest do przedłożenia Sodalicji zaświadczenia o działalności w poprzedniej Sodalicji.
§ 16
O wykluczeniu z Sodalicji decyduje Moderator wspólnie z Zarządem. Osoba wykluczona zwraca Zarządowi dyplom i oznaki sodalicyjne.
§ 17
Członkowie Sodalicji mają następujące prawa:
1) do udziału w pracach sodalicji;
2) czynne i bierne prawo wyborcze;
3) do składania wniosków Władzom Sodalicji;
4) do noszenia oznak sodalicyjnych;
5) do noszenia tytułu „Sodalis Marianus”.
§ 18
Kandydaci korzystają z praw wymienionych w § 17 pkt 1 i 3.
§ 19
1. Członkowie zwyczajni Sodalicji maja obowiązek:
a) żyć zgodnie z zasadami wiary oraz odznaczać się szczególnym nabożeństwem i czcią Matki Najświętszej,
b) troszczyć się o rozwój swej osoby na płaszczyźnie przyrodzonej i nadprzyrodzonej na wzór Maryi wg. zasad formacji sodalicyjnej;
c) realizować cele Sodalicji;
d) dbać o rozwój Sodalicji poprzez czynny udział w jej pracach formacyjnych oraz apostolskich zawartych w Programie Apostolskim wspólnoty i przez propagowanie idei sodalicyjnych w swoim środowisku;
e) wykonywać obowiązki wynikające z uchwał Zarządu i Walnego Zebrania;
f) czytać i rozpowszechniać prasę katolicką;
g) uiszczać regularnie składki.
2. Członkowie duchowi Sodalicji maja obowiązek:
a) żyć zgodnie z zasadami wiary i odznaczać się szczególnym nabożeństwem i czcią Matki Najświętszej,
b) troszczyć się o rozwój swej osoby na płaszczyźnie przyrodzonej i nadprzyrodzonej na wzór Maryi wg. zasad formacji sodalicyjnej;
c) realizować cele formacyjne i apostolskie Sodalicji na co dzień indywidualnie;
d) dbać o rozwój Sodalicji poprzez modlitwę i propagowanie idei sodalicyjnych w swoim środowisku;
e) wykonywać obowiązki ich dotyczące wynikające z uchwał Zarządu i Walnego Zebrania;
f) uczestniczyć w Święcie Patronalnym (8 XII), dorocznych rekolekcjach sodalicyjnych i w Ogólnopolskiej Pielgrzymce SM na Jasną Górę
g) czytać i rozpowszechniać prasę katolicką;
h) w miarę możliwości wspierać też materialne działalność sodalicji.
3. Aspiranci i kandydaci mają obowiązek coraz głębiej poznawać charyzmat sodalicji i coraz bardziej angażować się w jego realizację poprzez coraz większe wdrażanie się w obowiązki członków sodalicji (por. § 19 p. 1).
Rozdział IV
Władze Sodalicji
§ 20
Władzami Sodalicji są:
1) Moderator;
2) Walne Zebranie;
3) Zarząd;
4) Komisja Rewizyjna.
§ 21
Kadencja władz Sodalicji, z wyjątkiem Moderatora, trwa 3 lata. W razie ustąpienia któregoś z członków – Zarząd i Komisja Rewizyjna maja prawo kooptacji.
§ 22
1. Moderatorem Sodalicji jest kapłan Zakonu Paulinów, wyznaczony przez Władze Zakonu i mianowany przez Arcybiskupa Częstochowskiego (zob. kan. 317 § 1 KPK). Moderatora odwołuje Arcybiskup Częstochowski działając w porozumieniu z Władzami Zakonu (zob. kan. 318 § 2 KPK).
2. Moderator jest opiekunem duchowym Sodalicji, odpowiedzialnym za czystość doktrynalną i harmonię życia Sodalicji oraz za chrześcijańską formację sodalisów, kandydatów i aspirantów, uzdalniającą ich do pracy apostolskiej (zob. kan. 329 KPK).
3. Moderator ma prawo:
a) zawiesić uchwałę Zarządu lub Walnego Zebrania, jeśli jest niezgodna z doktryną Kościoła lub z ”OdnowionymiZasadami Podstawowymi Sodalicji Mariańskich w Polsce”;
b) podejmować wraz z Zarządem decyzje o dopuszczeniu do złożenia przyrzeczenia lub ślubowania z § 24 pkt 3 podp. b, a także o przyjmowaniu członków duchowych do Sodalicji;
c) przyjmować ślubowania sodalicyjne.
4. Moderator ma obowiązek:
a) stałego czuwania nad realizacją zadań Sodalicji;
b) uczestniczenia w zebraniach Zarządu;
c) uczestniczenia w Walnym Zebraniu;
d) składania Arcybiskupowi Częstochowskiemu oraz Władzom Zakonu Ojców Paulinów – sprawozdań z działalności Sodalicji.
5. Moderator nie bierze udziału w głosowaniu.
§ 23
1. Walne Zebranie może być zwyczajne i nadzwyczajne.
2. Do kompetencji Walnego Zebrania należy:
a) rozpatrywanie i zatwierdzenie sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej;
b) udzielanie absolutorium ustępującemu Zarządowi i Komisji Rewizyjnej;
c) wybór członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej;
d) uchwalenie budżetu Sodalicji;
e) rozpatrywanie wniosków i postulatów złożonych przez Zarząd i członków;
f) uchwalanie zmian Statutu – zgodnie z postawieniami § 29.
3. Walne Zebranie zwoływane jest przez Zarząd co najmniej raz w roku. O terminie Walnego Zebrania wraz z proponowanym porządkiem obrad – Zarząd zawiadamia wszystkich członków Sodalicji co najmniej 14 dni wcześniej.
4. Uchwały podejmowane są przez Walne Zebranie zwykłą większością głosów.
5. Nadzwyczajne Walne Zebranie może być zwołane:
a) przez Moderatora;
b) z inicjatywy Zarządu;
c) na wniosek Komisji Rewizyjnej;
d) na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków Sodalicji.
§ 24
1. Zarząd Sodalicji składa się z co najmniej 4 osób wybranych przez Walne Zebranie: prezydenta (prezydentki) lub prezesa, wiceprezydenta (wiceprezesa), sekretarza, skarbnika, instruktora kandydatów oraz przewodniczących zespołów – sekcji.
2. Do kompetencji Zarządu należy:
a) realizacja uchwał Walnego Zebrania;
b) ustalanie programu pracy na rok bieżący;
c) kierowanie działalnością Sodalicji;
d) powoływanie, nadzorowanie i rozwiązywanie sekcji;
e) podejmowanie uchwał o przyjęciu na aspirantów, kandydatów i na członków Sodalicji;
f) skreślenie z listy członków Sodalicji – zgodnie z § 14;
g) zarządzanie majątkiem Sodalicji i ustalanie wysokości składek;
h) składanie sprawozdań ze swojej działalności Walnemu Zebraniu;
i) zwoływanie zwyczajnego i nadzwyczajnego Walnego Zebrania i ustalanie porządku jego obrad;
j) przedstawienie Walnemu Zebraniu kandydatów na członków Zarządu;
k) reprezentowanie Sodalicji.
3. Uchwały Zarządu:
a) Uchwały Zarządu podejmowane są bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków;
b) Uchwały dotyczące przyjęcia kandydatów na sodalisów podejmowane są bezwzględną większością głosów; uchwały te do ważności wymagają akceptacji Moderatora.
4. Dokumenty w imieniu Zarządu podpisują:
a) w przypadku pism kierowanych do Władzy kościelnej – Moderator, prezydent (prezes) i sekretarz;
b) w przypadku zobowiązań finansowych – prezydent (prezes) i skarbnik.
§ 25
1. Komisja Rewizyjna jest organem kontroli działalności Sodalicji.
2. Komisja Rewizyjna składa się z przewodniczącego i dwóch członków.
3. Do kompetencji Komisji należą:
a) kontrola działalności finansowej Sodalicji;
b) składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu;
c) składanie Walnemu Zebraniu wniosków o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi.
Rozdział V
Majątek Sodalicji
§ 26
Majątek Sodalicji stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze, które powstają ze składek członkowskich, dobrowolnych ofiar i działalności gospodarczej prowadzonej zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym.
§ 27
Oświadczenia w sprawach majątkowych Sodalicji składają: prezydent (prezes) oraz skarbnik.
Rozdział VI
Postanowienie końcowe
§ 28
Statut Sodalicji Mariańskiej przy Jasnej Góry uzyskuje moc prawną po zatwierdzeniu go przez Arcybiskupa Częstochowskiego (kan. 314 i 315 KPK).
§ 29
Statut może być zmieniony uchwałą Walnego Zebrania, która została podjęta większością 2/3 głosów obecnych uprawnionych do głosowania. Zmiana staje się prawomocna po zatwierdzeniu jej przez Arcybiskupa Częstochowskiego (kan. 314 i 315 KPK).
§ 30
Sodalicję może rozwiązać tylko Arcybiskup Częstochowski – zgodnie z kan. 320 § 2 i 3 KPK.
§ 31
W razie rozwiązania Sodalicji jej majątek przechodzi do dyspozycji Klasztoru Jasnogórskiego Zakonu Paulinów.